no-img
توربو سایت

برنامه نویسی مقدماتی«VB ver 6.0»


توربو سایت
خدمات برنامه نویسی رایانه ای.طراحی صفحات وب.خدمات نصب و راه اندازي شبکهٔ کامپیوتر«پکیج های آموزشی سایت»
اطلاعیّه های مهّم آموزشی.آزمونی همراه با راه اندازی.طراحی.برنامه نویسی وب سایت«استاتیک.دینامیک»

ادامه مطلب

//
PDF
برنامه نویسی مقدماتی«VB ver 6.0»
pdf
آذر ۴, ۱۳۹۵
اندازه : ۱۱۰/۷ کیلوبایت
101,000 ریال
تعداد صفحات : ۳ برگ
برنامه نویسی مقدماتی
سوالات تئوری دی ماه
Visual Basic 6.0
بدون پاسخنامه
101,000 ریال – خرید

برنامه نویسی مقدماتی«VB ver 6.0»


ویژوال بیسیک توسعه یافته زبان برنامه‌نویسی بیسیک می‌باشد. بیسیک توسط پروفسور جان کمنسی و توماس کرتز از کالج دارتموث برای نوشتن برنامه‌های ساده ایجاد شد. طراحی آن از اواسط دهه ۱۹۶۰ آغاز گردید.

ویژوال بیسیک تا نسخه ۳ به صورت ۱۶ بیتی بود. از نسخه ۵ به بعد فقط ویرایش ۳۲ بیتی آن ارائه شد. (نسخه ۴ هم به صورت ۱۶ بیتی و هم به صورت ۳۲ بیتی عرضه شده بود)

ویژوال بیسیک از نسخه ۶ به بعد بر پایه چارچوب دات‌نت (NET.) ارائه شد.

اگر چه با ظهور ویژوال بیسیک دات نت اکثر برنامه‌نویسان ویژوال بیسیک ۶ به آن گرویدند، ولی نسخه ۶ همچنان طرفداران ویژهٔ خود را دارد.

ویژوال بیسیک برای توسعه سریع نرم‌افزار (RAD یا Rapid Application Development) بر پایه رابط گرافیگی کاربر (GUI یا Graphical User Interface) توسعه داده شد. دسترسی آسان و سریع به پایگاه دادهها با استفاده از DAO ،RDO یا ADO و ایجاد کنترل‌های اکتیو ایکس از جمله مواردی هستند که این زبان را برای RAD مناسب کرده‌اند.

برنامه‌نویسی در ویژوال بیسیک به صورت برنامه‌نویسی رویدادمحور و برنامه‌نویسی شیءگرا می‌باشد.

در برنامه‌نویسی تجاری، ویژوال بیسیک جز محبوب‌ترین‌ها است. بنابه آماری که در سال ۲۰۰۳ منتشر شد، ۵۶٪ از برنامه‌های تجاری با استفاده از این زبان تولید شده‌اند[نیازمند منبع]

ویژوال بیسیک دات نت یکی از زبان‌های معرفی شده به منظور نوشتن برنامه‌های مبتنی و با استفاده از چهارچوب دات نت است. دستورهای این زبان مشابه بیسیک است. چون این زبان جزو مجموعه چهارچوب دات نت است کد تولید شده توسط آن(MSIL) در بیشتر مواقع فرقی با کدهای تولید شده توسط سی‌شارپ ندارد و کتابخانه‌های تولید شده در هر یک از این دو زبان مستقیماً در دیگری قابل استفاده‌است.

اشتباهی که معمولاً در مورد ویژوال بیسیک دات نت می‌شود این است که با توجه به ویژگی‌های بیسیک کلاسیک که زبانی ساده و مخصوص غیرحرفه‌ای‌ها بود، این زبان نیز غیرحرفه‌ای تلقی می‌شود، در حالی که قابلیت‌های آن کاملاً با سی‌شارپ برابر است. در ضمن زبان مفسری نیست.

وی بی دات نت علاوه بر امکانات عادی مثل برنامه نویسی برای ویندوز قابلیت برنامه نویسی برای کنسول‌ها و دستگاه‌های هوشمند (Smart Device) را هم دارد.

سیستم کدها بسیار منظم تر از وی بی ۶ شده و تمام کدها در کلاس‌ها طبقه‌بندی می‌شود.

هم اکنون ویژوال بیسیک دات نت در بسته نرم‌افزاری Visual Studio همراه با Visual C#، Visual J#، Visual C++ و Visual Web Developer ارائه می‌شود.

در مقایسه بین سی شارپ و ویژوال بیسیک دات نت طبق گفته مسئولان ماکروسافت همواره ویژوال بیسیک دات نت از سهولت در کد نویسی بر خوردار بوده است و شباهت آن با ویژوال بیسیک نگارش ششم قابل چشم پوشی نیست

توسعه نرم‌افزارهای ویندوز فرم (WinForms)، WPF، برنامه‌های مخصوص ویندوز فون، برنامه‌های ویندوز ۸ و … همگی با زبان ویژوال بیسیک دات نت امکان‌پذیر هستند. برای همین ویژوال بیسیک دات نت یکی از زبان‌های محبوب توسعه‌گرهای ویندوز است.

تصورات غلطی هم که در مورد ضعف vb.net نسبت به زبان‌های دیگری چون C# وجود دارد به شدت بی اساس و نشات گرفته از مقایسه زبان c و basic می‌باشد در حالیکه این تصور کاملاً اشتباه است.

تمام زبان‌های موجود در چهارچوب دات نت پس از کامپایل به یک زبان حدواسط (CLR) یا زبان حین اجرا یا واسطه مایکروسافتی MSIL تبدیل می‌شوند و سپس توسط ماشین اجرا می‌شوند. مقالات زیر حداقل ۱۰ برتری VB.net را نسبت به C# بیان می‌نمایند. https://www.simple-talk.com/dotnet/.net-framework/10-reasons-why-visual-basic-is-better-than-c/ http://www.vbrad.com/article.aspx?id=63 بنظر می‌رسد سیاست مایکروسافت برای توسعه زبان‌های دیگری که بر پایه c هستند بیشتر برای جلب نظر برنامه‌نویسان سکوهای شرکت‌های رقیب بوده لذا با این رویکرد مایکروسافت در مقابل سکوی قدرتمندی مانند جاوا میدان را خالی نگذارده است و طیف وسیعی از برنامه‌نویسان را با قرار دادن زبانهایی چون C++ و C# و J# و F# در ویژوال استودیو به خود جذب نموده است.

ناگفته نماند دستور های VB.net شباهت زیادی با vb6 و vba دارند و در این میان از یک جهت بسیار بسیار مهم می‌نماید و آن اینکه ویژوال بیسیک زبان برنامه‌نویسی مستقیم و بی‌واسطه در محصولات مهمی مانند آفیس مایکروسافت می‌باشد. ماکرو نویسی با VBA به سرعت امکان توسعه برنامه‌های کاربردی را فراهم می‌کند.

نرم افزار مایکروسافت ویژوال بیسیک، ابزاری برای توسعه برنامه های تحت ویندوز است این زبان حاصل توسعه و ارتقای زبان بیسیک می باشد .نسخه های متعددی مانند Gwbasic و سپس Qbasic و Turbo basic ارائه گردید.
اولین نسخه ویژوال بیسیک در سال ۱۹۹۱ برای سیستم عامل های Dos و Windows 3 . 1 ارئه شد.نسخه ۴ ویژوال بیسیک در سال ۱۹۹۵ به بازار آمد که از برنامه های ۳۲ بیتی پشتیبانی می کرد و نسخه ۵ این نرم افزار در سال ۱۹۹۶ که تغیراتی نسبت به نسخه های قبلی داشت.نسخه ۶ در سال ۱۹۹۸ با تغییرات و قابیلیتهای زیادتری ارئه شد و آخرین نسخه این نرم افزار Visual Basic . Net می باشد که از تکنولوژی . Net استفاده می کند و یک زبان کاملاٌ شیء گرا( ( Object Oriented است.

ویژگی های ویژوال بیسیک

– مجموعه کاملی از اشیاء را در اختیار می گذارد.(در واقع شما برنامه خود را نقاشی می کنید.)
– برنامه ایجاد شده به راحتی می تواند با ماوس و صفحه کلید کار کند.
– به کلیپ بورد و چاپگر دسترسی کامل دارد.
– مجموعه کاملی از توابع ریاضی، کار با متن و گرافیکی را در اختیار ما قرار می دهد.
– آرایه ای از کنترل ها، متغیرها و ثابتها را در اختیار ما می گذارد.
– دسترسی ساده به فایل ها را به صورت تصادفی و ترتیبی فراهم می نماید.
– ابزارهای قدرتمندی را برای خطایابی برنامه در اختیار برنامه نویس قرار می دهد.
– ابزارهای متعددی را برای کاربا پایگاه داده در اختیار برنامه نویس قرار می دهد.
– ویژوال بیسیک از کنترل های ActiveX پشتیبانیمی کند بنابراین به غیر ازابزارهای موجود در محیط ویژوال بیسیک از مجموعه قدرتمندی از کنترل ها که توسط شرکت های دیگر تولید شده است می توان در برنامه ها استفاده نمود.
– ابزارها و ویزاردهایی را برای ساختن setup وانتشار برنامه در اختیار ما قرار می دهد.

مزایای استفاده از ویژوال بیسیک

– ویژگی رابط گرافتگی کاربر ( GUI )
– ویژگی طراحی سریع برنامه ( RAD )
– استفاده از زبان پایه ای بیسیک ( Basic )
– ویژگی رسیدگی به رویدادها ( Event Handling )
– ویژگی محیط توسعه یافته مجتمع ( IDE )
– دسترسی به توابع API ویندوز
– برنامه نویسی ساخت یافته ( Structural Programming )
– ویژگی برنامه نویسی مبتنی بر شیء ( Object Based Programming )دیدگاه ها


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

توربو سایت«طوفان احمدی گوکی»